İş Hayatında Ezilmemek İçin Etkili Tavsiyeler

İnsan haklarına saygı göstermek kuşkusuz çok önemli. Bütün bireyler bulundukları her ortamda tüm haklarına saygı gösterilmesini ister. Buna iş hayatıda dahil.  Adaletsiz ve saygısız tutumlara maruz kalmak hiç kimsenin kabul edeceği bir durum değildir.

Bir çalışan olarak haklarınızı bilmek ve iş hayatında ezilmemek, aynı zamanda başkalarınıda ezmemek için kendinizi ciddi bir şekilde eğitmelisiniz. Çalıştığınız firmada sorun yaşamamak patron yada amirleriniz veya mesai arkadaşlarınız tarafından ezilmemek zor durumda kalmamak için bir dizi tavsiyelerde bulunmak istiyoruz. Eminiz bu tavsiyeleri uygulamaya geçirdiğiniz takdirde çok daha rahat bir iş hayatınız olacaktır. Buyrun birlikte inceleyelim bu tavsiyeleri;

İşinize Tam Vaktinde Gidin


Mesai saatlerine mümkün olduğunca ciddi bir dikkat gösterin. Bu sizi oldukça rahatlacaktır. Bu sayede hiç kimse sizin için “sürekli geç geliyor, işten kaytarıyor vs vs” türü dedikodular çıkaramayacak böyle bir kozu hiç kimsenin eline vermiş olmayacaksınız. Çalıştığınız işyerine çok erken saatlerde gidiyor olabilirsiniz. Tabiki herkes uykudayken daha gün bile ağarmamışken uyanıp işe gitmek zor. Fakat aynı zamanda bir mecburiyet.  Zira sevgisizliğin, bencillik ve düşmanca duyguların zirve yaptığı günümüz dünyasında hangi işe girerseniz girin sabah erken kalkmalısınız.  Hatta bazen çok daha erken kalkmalısınız.

Şimdilik hiçbir şirket size “Mesaiye istediğin saatte başlayabilirsin” demeyecek. Madem ki erken kalmak gerekiyor dahası bu bir zorunluluk o halde bu zorunluluğu her gün çekilen bir çile olarak görmeyip geliştireceğiniz bazı metodlarla daha zevkli hale getirebilirsiniz. Soğuk algınlığınız için içmek zorunda olduğunuz şurubun tadıda çok acıdır fakat hastalığınızın iyileşmesi için içmek zorundasınız.


Bir süre sonra iyileşecek olmanın sebep olduğu huzur ve keyif hali ile içtiğiniz şurubun tadı size tatlı bile gelecektir. Yada siz onun acılığını bir işkence olarak görmek yerine gelecekte yaşayacağınız keyif ve huzura odaklanarak mevcut acıyı hiç  umursamaz bundan tad alırsınız. Şunuda belirtelim başarı ancak zorluk ve acı olarak görülen eğitimlerin sonunda insana sunulan bir nimettir. Önce zorluk ve acı olarak gördüğünüzü eğitimleri tek tek geçeceksiniz. Onları birer işkence olarak görerek değil birer eğitim materyali olarak görüp severek geçmek doğru olan davranıştır.

Üstleriniz ve Mesai Arkadaşlarınızla Şahsi Tartışmaya Girmeyin

Bundan olabildiğince kaçının. Gerek iş arkadaşlarınız gerek üstlerinizle aranızda mutlaka bir mesafe olsun. Ne fazla samimiyet nede aşırı uzaklık ve ciddiyet şeklinde değil dengeli tutum takının. Sizin kademenizdeki arkadaşlarınızla aranızdaki mesafeyi koruyarak oldukça sevecen merhametli, yardımsever ve dost canlısı olurken, üstlerinizle çok fazla samimi olmayın. Dahası onlara yaranmak için, gözlerine şirin görünmek için hiçbir çabanız olmasın. Sadece şirketteki görevinizi en iyi şekilde yapmamaya çalışın. Unutmayın korkulması gereken tek ve mutlak güç sahibi Allah ‘tır. Siz sadece olmanız gerektiği gibi dürüst ve çalışkan olun.

Çekingen ve Korkak Olmayın

Başlıktan yola çıkarak o halde saldırgan ve agresif olayım diye düşünmeyin. Gayet rahat, soğukkanlı ve huzurlu olun. Üstleriniz yada sizinle aynı kademede aynı işi yapan bir yada birkaç arkadaşınız sizi çekemeyebilir. Gerek sert bakışlarıyla, gerek “seni kovdururum” havalarıyla yada gerekse mesajlarınıza cevap vermeyerek, sizi küçümseyerek, sizi yok sayarak, kibirli bir şekilde size tepeden bakarak vs vs tavırlarla yaklaşan çalışanlar olabilir. Çekinmeyin.

Zira baştada belirttiğimiz üzere öncelikle korkulması gerekenin sadece Allah olduğu gerçeğini bilin. Bu tür kişilerle aranızda bir samimiyet olmasın. Aynı zamanda kendinizide onlara karşı boş bırakmayın. Peki nasıl boş bırakmayacaksınız. Tabiki hata yapmayarak. İşinizi çok iyi yaparak. Size verilen görevi başarıyla tamamlayarak. İşyeri kurallarına tam olarak riayet ederek boş bırakmayacaksınız. Bakın mesala çay molanız 5 dakikaysa bunu abartmayın vs vs. Böylece aslında hiçbir şey olmayan fakat kendini sözde bişey sanan kibirlilere koz vermemiş olacaksınız.

Elinizde sürekli kanıtınız olsun. Bu tip kibirli insanlar içlerinde kaynayan bencillik ve kibir duygusuyla sürekli açık verir. Onlar şirketin asalaklarıdır. Zaman zaman işe geç gelirler.  Örneğin çay molasını uzatır suistimal ederler. Zaman zaman şirketin işlerini bilerek aksatırlar. Gördüğünüz bu ve benzeri durumları değerlendirip gerekirse telefonunuzun kamerasıyla çektiğiniz takdirde kozlar elinizde olacaktır. Zira bu tip şahıslar sürekli şikayetçidir. Patronlara yaranmaya elemanları şikayet etmeye bayılırlar. Bu onlarda bir hastalık halini almıştır artık.

Bir şikayet durumuyla karşılaştığınız durumda siz patrona kanıtlarınızı gösterdiğiniz takdirde kalleşçe sizi avlamaya çalışan bir asalağı hiç beklemediği bir anda avlamış olacaksınız. Korkmayın patronunuzda dahil siz ve herkese rızkını elindeki bütün imkânları veren Allah ‘tır. Siz bu rahatlıkla davrandığınız takdirde size hiç kimse hiçbir şey yapamayacaktır.

İşsiz Kalırsam Ne Yaparım Korkunuzu Zihninizden Atın

Bir saniye dahi beklemeden hemen şimdi bu korkuyu atın zihninizden. Yukarıdaki başlıktada belirttiğimiz gibi herşeyi veren Allah ‘tır. Herhangi bir sebeple işten çıkarılırsanız bu dünyanın sonu değil. Allah ‘a güvendiğiniz ve sadece O ‘ndan korktuğunuz takdirde kesinlikle yeni bir işiniz olacaktır. Bu korkuyu içlerinden atıp gerçek huzuru yakalayan insanlar gibi olmaya çok büyük bir özen gösterin. Ortada hiç sebep yokken sadece size olan çekememezliğinden yada içindeki hainlikten dolayı “Seni işten kovdururum” diyen bir sözde yöneticiye sadece gülüp geçin.  Ezik ve alttan alan bir tavır sergilemeyin. Merak etmeyin bu tavrınızla her türlü kazanan siz olacaksınız.

Gerektiğinde mesai arkadaşlarınıza yardım edin. İyi bir ekip arkadaşı olun. Fakat sizi sevsin ve işten çıkarmasın çıkarılmanıza vesile olmasın diye hiç kimseye yaranmaya, şirin görünmeye çalışmayın. Onaylanması için amir yada şefinize bir mail gönderdiniz sizi önemsemedi onaylamadı geç onayladıysa hiç takmayın. Rahat olun. Eğer şirketteki işler sizin mailinizin geç onayından dolayı aksayacaksa bunu direkt olarak patrona ulaşıp söylemekten kesinlikle çekinmeyin. Siz rahatça görevinizi en iyi şekilde yapmanın gayretinde olun.

Yalandan Uzak Durun

Evet yalandan net ve kesin bir şekilde uzak durun. Hatta işinize mal olacak olsa dahi yalan söylemeyin. İş arkadaşlarınıza, amirlerinize her zaman dürüst olun. Korkmayın hiç bir şey olmaz. Neyse o.  Net ve açık. Uyanamayıp işe geçmi kaldınız “uyuya kaldım uyanamadım” cümlesini kurmaktan asla ve kesinlikle çekinmeyin. Unutmayın dürüstlük her zaman muhteşem bir kazanç vesilesidir. Hiç kimseden hiç bir şekilde çekinmenize gerek yok. İçinizden geldiği gibi doğru ve dürüst olun. Dürüstlüğünüzün karşılığını mutlaka alacaksınız merak etmeyin.

İşinizi Çok İyi Yapın ( Profesyonel Olun )

Öncelikle sevin işinizi. Canınızı sıkmak isteyenlere kulaklarınızı tıkayın. Önemsemeyin. İşinizi olması gerektiği gibi yapın. Hatta yapabiliyorsanız ( yapmak için zorlayın kendinizi ) çıtayı yükseltip bir kademe ileri gidin ve olması gerektiğinden daha iyi yapmaya çalışın.  Bunun için kendinizi eğitin. Bilmediklerinizi öğrenin. Teknolojinin adeta zirve yaptığı bir zamandayız. Öğrenmek için internet çok iyi bir kaynak. Sürekli öğrenme halinde olun. Kendinize yatırım yapın ve bundan zevk alın. Öğrendiğiniz her bilgi aldığınız her eğitim bir basamak daha yukarı çıkmanıza vesile olacak. Zamanınızı kendinizi en iyi şekilde eğitmek için çok detaylı kullanın.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir