Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalı

Facebook, twitter, linkedin, instagram gibi geniş kitleli sosyal iletişim sitelerinin ortak ismidir Sosyal Medya. Dünya çapında bir çok insan bu sitelerde yani Sosyal Medya ‘da aktif iletişim halindedir. Aynı zamanda global çapta ticaret yapan holdingler, şirketler ve irili ufaklı birçok firmada Sosyal Medya ‘da etkin yer almaktadır. Zira artık günümüzde dünyanın herhangi bir bölgesinde yapılacak bir organizasyon dahi önce sosyal medyada gündem yapılıyor.

Sosyal Medya Gücü

Hangi açıdan bakılırsa bakılsın artık global şirketler ve kurumsal firmaların çoğu Sosyal Medya vesilesiyle ortaya çıkan etkileşim gücünün farkında. Ve bunu gerek ticari olarak   gerek marka bilinirliğini artırmak amacıyla dünya çapında kullanıyorlar. Tabiki teknolojiyi önemsemeyip Sosyal Medya ‘da yer almayanlar her zaman olduğu gibi süreci her zaman bir adım geriden takip etmek zorunda kalıyor. Çözüm teknolojiyle barışık olmak

Süreci Sosyal Medya Uzmanı Yönetmeli

Gerek Ülkesel bazda gerekse global çapta Sosyal Medya ‘da aktif olarak yer alan tüm şirketler elbette bu aktiviteyi kendileri yapmıyor bizzat konunun uzmanı profesyonellerden destek alıyorlar. Zira Sosyal Medya Yönetimi başından sonuna profesyonellik gerektiren bir süreç. Ve siz bu süreci amatör olarak yürütmeye kalkarsanız faydadan çok zararını görürsünüz.

Şirketler bu sorunu şirket bünyesine bir Sosyal Medya Uzmanı ‘nı dahil ederek yada dışarıdan bir Sosyal Medya Uzmanı ile çalışarak çözüyorlar. Kuşkusuz her iki metodda aslında birbirinden çok ayrı değil. Neticede şirket işi uzmanına teslim etmiş oluyor.

Peki Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar

Sosyal Medya Uzmanı şirketin facebook, twitter, instagram, linkedin ve diğer tüm sosyal medya hesaplarının her aşamasını bizzat kendi ekibiyle profesyonel olarak yönetir. Bu aşamada Sosyal Medya Hesapları ‘nın profesyonel olarak tasarlanması, oluşturulacak kampanyalar, şirketin marka bilinirliği, büyüme süreci, satış ve karlılık artırmak için yapılacaklar, imaj ve itibar yönetimi gibi tüm işlemler Sosyal Medya Uzmanı tarafından detaylı ve profesyonel olarak uygulamaya konulur.

Uygulamaya konan bu profesyonel süreç Sosyal Medya Yönetimi ‘dir. Baştada belirttiğimiz gibi profesyonel bir ekip tarafından tasarlanıp, planlanarak devreye alınmalıdır.

Etkin SEO olarak Sosyal Medya Yönetimi konusundada sizlere profesyonel Sosyal Medya Danışmanlığı hizmeti sağlayabiliriz. Bu süreç sosyal medya hesaplarınızın en başından itibaren kaliteli ve profesyonel olarak tasarlanması, kaliteli ve etkin içeriklerle marka bilinirliğinizin ve şirket itibarınızın korunması ve artırılması, tüm kampanya ve satış sürecinin profesyonel olarak yönetilmesi, satış ve karlılık oranlarınızda yükseliş grafiğine geçilmesi gibi  bütün aşamalar profesyonel olarak yönetilecektir.

Please follow and like us:

15 Comments

Add a Comment
 1. Hocam Merhaba. Bu yazının altına hiç tereddütsüz imzamı atarım. Bunu bizzat deneyimleyerek anladık. Sosyal medyada etkili olmak istiyorsanız mutlaka bunu işi bilen profesyonellerle yapmanız gerekiyor. Yoksa boşa kürek çekiyosunuz. Sadece zaman kaybı.

 2. Sosyal Medya konusunda verdiğiniz fikirler doğrultusunda ilerliyorum. Birde linkedin hesabı açtım. Fakat bu hesabı daha aktif ve takipçi sayısı açısından daha hareketli hale nasıl getirebilirim. Bu konudada desteklerinizi bekliyorum hocam.

  1. Tebrikler Selim. Aynı şeyi senin içinde söyleyebilirim. Öğrendiklerini uygulama noktasında başarılısın. Linkedin hesabı konusunda mail adresine Linkedin Hesabı Nasıl Olmalı başlıklı detaylı bir yol haritası gönderdim. İlerleyen zamanlarda Profesyonel Linkedin Profili ve Linkedin Şirket Sayfası Nasıl Oluşturulur konulu içerikler yayınlamış olacağım. Takipte kal. Başarılar diliyorum.

 3. Teşekkürler yine harika bir yazı. Aynı fikirdeyim.

 4. Avatar

  Şirkette tavsiyeleriniz üzerine Sosyal Medya Yönetimi için bir arkadaşımızı görevlendirip sizden aldığımız bilgilerle yönetmeye başladığımızdan bu yana çok daha iyi sonuçlar aldık. Teşekkür ediyorum. Madde madde bazı sorular hazırlıyorum size danışmak için. Göndericem. İyi çalışmalar diliyorum.

 5. Hocam şunu kesinlikle biliyorum artık. Sosyal medya başlı başına çok etkili bir mecra. Sosyal Medyayı Etkili Kullanmak ise gerçekten profesyonellik istiyor. Sanırım doğru tespit etmişim değilmi?. Zira görsellerinden tutunda birkaç satırlık içerik yazılarına kadar hepsi iyi kurgulanmalı diye düşünüyorum. Zaten sürekli vurgulamak istediğinizde bu sanıyorum. Umarım doğru düşünüyorum.

  1. Tebrikler. Kesinlikle doğru düşünüyorsun Cemre. Bunun için ya bu işi yıllardır yapan ve artık profesyonel dereceye gelmiş bir ekipten çok iyi bir Sosyal Medya Eğitimi alınmalı. Veya bu konuda çok derin ve bilinçli araştırma yapılmalı. Sosyal medya akılcı kullanıldığı takdirde çok etkili geri dönüşümler almak mümkün iken amatörce yapılmış çalışmalar neticesinde potansiyel müşterileriniz tarafından itici görülüp, fayda yerine zararla karşılaşmak olasıdır.

 6. Çok değerli bilgiler veriyosunuz. Takipteyim. Daha önceki yazılarınız ve sitelerinizde paylaştığınız makaleleriniz vesilesiyle internet ve sosyal medya alanında bayağı kendimi geliştirdim diyebilirim. Artık şunu çok iyi biliyorum Sosyal Medya Yönetimi çok ciddi üzerinde durulması gereken ve profesyonel yönetilmesi gereken bi süreç. Teşekkürler.

 7. Hocam Sosyal Medya Hesaplarımı kendim yönetiyorum. Son zamanlarda sizden öğrendiğim sosyal medya teknikleri ile oldukça başarılı çalışmalar yaptım. Öncelikle teşekkür ediyorum. Size gerçekten katılıyorum. Bi firma sosyal medya yönetimi için ya işinin tam anlamıyla profesyoneli bir personel çalıştıracak yada bu konuyu firma sahibinin kendisi çok iyi öğrenip iyi bir sosyal medya eğitimi alıp bizzat kendisi yapacak. ( Tabiki eğer firma sahibinin kendisi yapmak istiyorsa ) Ben ikinci şıkkı seçtim ve sizden aldığım bilgilerle bu aşamaya geldim. Tekrar teşekkür ediyorum. Başarılar

 8. Makale oldukça faydalı. Gerçekten faydalandım bu yüzden ciddi anlamda teşekkür ediyorum. Sosyal Medya Yönetimi Nasıl olmalı sorusunun cevabını ararken bulduğum en iyi cevap diyebilirim.

 9. Sosyal Medya Yönetimi konusunda sürekli problem yaşıyoruz. Bunun sebepleri hakkında bilgi edinmek çok iyi oldu teşekkürler. Makalenizden ben şunu anlıyorum sosyal medya yönetimi için sadece bu işle ilgilenen ve işini iyi bilen bir kişi mutlaka olmalı. İşletme sahibi o kadar iş ve yoğunluk arasında birde sosyal medya ile uğraştığı zaman iyi verim alınamıyor.

 10. Destekleriniz için teşekkürler Erdal bey. Web sitelerim verdiğiniz ipuçları sayesinde hem google ‘da hem sosyal medyada artık daha iyi seviyelerde. İnsanlar artık sitemizi ziyaret ediyor. Etkileşim oluyor. Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalı konusunda oldukça etkili çözümler sunmuşsunuz. Not ettim. İyi çalışmalar.

  1. Rica ederim Ahmet bey. Faydalı olabiliyorsak ne mutlu. Amaç bilgiyi paylaşmak, ortada bir pasta varsa herkesin bundan bir dilimde olsa yemesine vesile olmak. Şunu biliyoruz ki paylaşırsanız hem sizdeki artar hem herkes faydalanır. Sizede iyi çalışmalar diliyoruz.

 11. Merhaba. Bence Sosyal Medya Yönetimi işin uzmanları tarafından ama gerçekten uzmanları tarafından yönetilmeli. Sizinle aynı fikirdeyim. Her zaman herşeye vaktiniz olmayabiliyor veya bulamıyorsunuz. İşlerdi toplantılardı. Ama düzenli olarak sosyal medya hesapları ile ilgilenmeniz gerekiyor. Bu durumda mutlaka ihmal edeceksiniz. Herkes kendi işiyle ilgilenmeli. Kaliteli bir düzen ancak o şekilde yerleşir.

  1. Haklısın Deniz. Profesyonel teşhis yapmışsın. Evet herkes kendi işini yapmalı. Zira zaten herkesin her işe yetişebilmesi ve her işte profesyonel olabilmesi mümkün değil. Başarılı işler yapmak isteyen bir girişimci iyi geri dönüşümler almak istiyorsa, her alanda profesyonellerle çalışmalı, tüm süreçlerin profesyonel olması için azami gayret göstermeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir