Sosyal Medya Yönetimi


Sosyal Medya kanallarınıda içine alan Dijital Pazarlama, yüksek oranda ilgi oluşturmak, potansiyel müşterileri web sitenize çekmek ve satışları artırmak için birbiri ile bütün halde çalışan birçok hareketli işlemi kapsar. Bununla birlikte, eğer reklam, pazarlama bütçenizden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, her bir dijital pazarlama taktiğinin giriş ve çıkışlarını ve işinize nasıl yardımcı olabileceklerini bilmeniz çok önemlidir.

O halde en çok sorulan soruyla başlayalım – sosyal medya yönetimi nedir? Bu soruyu herkes gibi sizde soruyorsanız net olarak ifade edelim beklediğiniz cevap ve çözüm burada. Merak etmeyin doğru yerdesiniz. Muhtemelen Facebook veya Twitter gibi sosyal medya kanallarına yabancı değilsiniz. Fakat bu sosyal medya kanallarını satış ve kârlılığınızı artırmak, küçük işletmenizi büyütmek için nasıl çok daha etkin bir şekilde kullanabileceğinizin yollarını biliyormusunuz?

Zira İşletmeniz için sosyal medya yönetiminin nasıl daha etkin kullanılabileceğinin yollarını bilmek, sosyal kanallarınızı etkin bir şekilde kullanmak ve dönüşümleri artırmak için çok önemli bir rol oynar. Tabiki daha fazla satış yapmak işletmenizi büyütmek istiyorsunuz.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal Medya Yönetimi, internet üzerinden oluşturduğunuz etkileşimlerinizi ve içeriğinizi Facebook , Instagram , Twitter , LinkedIn , YouTube ve Pinterest gibi sosyal medya kanallarında yönetme işlemidir. Bu işlemin doğru ve etkin yapılması halinde satışlarınız artacak işletmeniz sürekli bir büyüme ivmesine girecektir.

Sosyal Medya Yönetimi, şirketinizin sosyal medya hesabında basit paylaşımlar yapmanın ötesinde bir olaydır. Ayrıca, takipçilerinizle iletişim kurmayı, ulaşımı ve görünürlüğü artırmak için yeni fırsatlar aramayı da içerir. Bu süreci doğru ve hedefe uygun olarak yönettiğiniz takdirde çok iyi geri dönüşler almanız olasıdır. Bu aşamada sizin için doğru ve etkili sosyal medya kanallarını seçmeniz çok önemlidir.

Doğru ve Etkili Sosyal Medya Yönetimi Platformlarını Seçmek

Sosyal medya yönetimi için bir hareket planı hazırlamadan önce, işletmeniz için en iyi sosyal medya platformlarının ne olduğunu bilmeniz gerekecektir. Zira önemli olan size en fazla geri dönüşü alabileceğiniz platformda yer almak. Farklı sosyal medya platformlara ve bunların işletmenize ne gibi faydalar sağlayabileceklerine dair kısa bir genel değerlendirme yapalım şimdi:

Facebook : Facebook, farklı kesim ve kültürlerden oluşan yaklaşık 2 milyarın üzerinde aktif kullanıcıya sahiptir. Facebook’un kullanıcı veri tabanına baktığımızda, cinsiyetler ve yaş grupları arasında güzel bir denge olduğunu görüyoruz. Bu duru, daha geniş bir kitleye ulaşmaya çalışan işletmeler için harika bir sosyal platform olmasını sağlar. İşletmeniz için tercih etmeniz gereken sosyal medya kanallarından biri facebook olacaktır.

İnstagram : Instagram, daha çok görsel içerik oluşturan markalar için mükemmel bir sosyal medya kanalıdır. İnstagram kullanıcıları, erkek kullanıcılardan daha fazla sayıda kadın kullanıcıyla daha genç tarafta olma eğilimindedir. Moda, yaşam tarzı, sanat veya diğer görsel odaklı endüstriler ile ilgili ürün veya hizmet satan işletmeler için harika bir platform olabilir. İnstagram ‘a bu açıdan baktığınızda işletmeniz için kullanıp kullanmama tercihinizi belirleyebilirsiniz.

Twitter : Twitter dünya çapında 335 milyon üzrinde aktif kullanıcıya sahip. Twitter kullanıcıları genelde güncel haberler ve dünya gündemini takip etme eğilimindedir. Bu platform, kendi sektöründeki trend konular hakkında etkileşimde bulunmak isteyen markalar için oldukça idealdir. Gerek yurt içi gerek dünya çapında yüksek dereceli etkileşim almak istiyorsanız twitter bunun için oldukça uygun bir platformdur.

LinkedIn : LinkedIn farklı sektörlerde işletmelerin bulunduğu B2B markalar için oluşturulmuş bir çeşit sosyal medya platformu. Dahası bir iş ağı. LinkedIn ile şirket türüne, sektöre veya iş unvanına göre içerik bulabilir, etkileşimde bulunabilirsiniz. Bu açıdan baktığınızda işletmeniz için bir linkedin hesabı oluşturmak zekice bir davranış olacaktır.

YouTube : Artık şunu biliyoruz YouTube google ‘dan sonra dünya çapındaki en büyük ikinci arama motoru. Potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmek ve onlarla iletişime geçmek için şirketinize ait bir kanal oluşturup profesyonel videolarınızı bu kanala yükleyebilirsiniz. Youtube sınırsız video barındırma hizmeti sunmaktadır. Kanalınızda istediğiniz kadar video yayınlayabilirsiniz. Geri dönüşümler sizi oldukça sevindirecektir.

Pinterest : Pinterest ‘te tıpkı İnstagram gibi görüntü odaklı içeriği paylaşmak için oluşturulmuş bir sosyal medya platformu. Ancak bu konuda Pinterest İnstagram ‘a göre çok daha fazla özellik barındırıyor. El sanatlarından, ev geliştirme, beslenme, spor, moda ve daha konuda içerikler oluşturulup paylaşılmakta. Eğer markanız, görselliğe hitap eden bir ürün veya hizmet sunuyorsa, Pinterest sizin için çok iyi bir platform olacaktır.

Bu bilgilerden sonra artık şu gerçeği net olarak biliyorsunuz. Şirketiniz yada markanız sosyal medyada profesyonel olarak yer almıyorsa her zaman bir adım geridesiniz demektir. O halde bırakın sizin için bu süreci profesyonel olarak biz yönetelim sizde geri dönüşlerin, yüksek satışın ve marka bilinirliğinizin keyfini çıkarın.