WordPress Siteler İçin SEO Nasıl Yapılır

WordPress SEO Nasıl Yapılır sorusu zihninizi çok meşgul ediyorsa rahatlayın. Bu kadar sorun etmenize gerek yok. Zira WordPress altyapılı bir site için SEO yapmak çok zor değil. Bunun için Google SEO Uzmanı Olmanıza Gerek Yok . Aslında SEO, hem yeni hem de eski web sitesi sahipleri için son derece kafa karıştırıcı olabilir, zira bir web sitesinin iyi optimize edilmiş olma kuralları neredeyse sürekli olarak güncellenmekte ve geliştirilmektedir.

Ancak elbette bütün bu güncellemeler wordpres site sahiplerini çok daha az etkileyecektir. Zira wordpress standartlara uygun kod yapısı ve sürekli güncel haliyle her zaman google dostu olmaya devam edecek gibi görünüyor. O halde WordPress SEO için çok fazla uğraşmanıza gerek kalmayacak. Zira herşey zaten hazır. Sadece sizin kurup çalıştırmanızı bekliyor.  

WordPress ‘in söz konusu yapısına ek olarak aynı zamanda birçok SEO eklentiside bulunuyor. Bu eklentiler sayesinde web site sahipleri uzun uğraşılar ve karmaşık kod yapılarıyla zahmetli çalışmalarla uğraşmak zorunda kalmıyor. Bir kaç tıklama ile eklentiyi indirip kurmak, aktif edip ayarlarını yapmak ve keyfinize bakmak birkaç dakikalık iş.

Şimdi gelin WordPress SEO için işinize çok yarayacak Wordpress SEO Eklentileri ‘ne bir göz atalım. Aynı zamanda fonksiyonları ve özellikleriyle sitenize sunacağı SEO katkısını, gözler önüne serelim.

WordPress SEO Eklentileri

Yoast SEO Eklentisi : Yoast SEO daha doğrusu tam adıyla Yoast By WordPress SEO WordPress SEO için en çok tercih edilen aynı zamanda yüksek derecede beğeni alan SEO eklentisidir. Hİç merak etmeyin kullanımı çok kolay aynı zamanda bir o kadarda işlevsel bir eklenti. Siz sadece indirip kurduktan sonra ayarlarını yapacaksınız hepsi bu.  Eklenti her adımda size rehberlik edecek. Bir SEO uzmanı olmanıza yada sitenizin SEO ayarları için bir SEO Uzmanı ile  çalışmanıza gerek kalmayacak.

yoast_seo_eklentisi

Yoast SEO Eklentisi başta google olmak üzere arama motorları standartlarına uygun bir  optimize için en iyi ve etkili çözümdür.  Adeta bir SEO Uzmanı gibi görev yapan eklenti web sitenize çok özel işlevler ekler. Böylece web sitenizin organik aramalarda konumu çok iyi seviyelere doğru yükselmeye başlar. Yoast SEO Eklentisi ile birkaç tıkla XML site haritası oluşturabilir, istediğiniz sayfa yada kategorinin indexlenmemesini sağlayabilir, sayfa içi analiz yapabilir ve daha birçok özelliği ile sitenize profesyonel bir SEO çalışması yapabilirsiniz.

Yoast SEO Eklentisi Temel Özellikleri

  • Site İçi SEO ve Link İnşaası :  Yoast SEO ile ziyaretçileriniz ve arama motoru botları için temel anlamda kolayca sitenizde gezinti yapabilecekleri link inşaası ve site içi SEO yapabilirsiniz.
  • Meta ve Başlık Etiketi Optimizasyonu : Bu özellik arama sonuçlarında hangi sayfaların gösterileceğini kolayca belirlemenizi sağlar.
  • Çoklu Site Uyumluluğu:  Yoat SEO Eklentisinin sunduğu XML Site Haritaları tüm kurulumlarda çalışır.   Ayarları kolayca yapabilirsiniz.
  • Web Sitesi SEO Analizi:  İçeriğin en küçük öğelerini, içerik açıklamasını ve odaklanmış anahtar kelime kullanımını bile kontrol eder ve sizin yerinize ayarlar. Sadece ayarları yapın yeter. Basit yeşil ışık, kırmızı ışık uyarıları ile şu an hangi konumda olduğunu bilmenizi sağlar.
  • Snippet Preview:   Sayfanızın arama sonuçlarında nasıl görüneceğini gözlemlemenizi sağlar.
  • Sosyal Medya Entegrasyonu:  SEO ve sosyal medyayı birbirine bağlamak için SEO Dostu Facebook Open Graph’u içerir.

Bunlar tabiki sadece birkaç özellik. Eklentinin gerekli ayarlarını yaptığınız takdirde siteniz için oldukça başarılı bir SEO çalışması yapmış olursunuz. Yoast SEO Bir WordPress eklentisi için çok çeşitli özellikler. Hızlı ve kolay arayüz. Ücretsiz bir açık kaynaklı seçenek olarak her zaman elinizin altında.  Ayrıca piyasadaki en çok kullanılan ve en iyi ücretsiz SEO eklentisidir.

Really Simple SSL Eklentisi : Artık google SSL güvenlikli sitelere öncelik tanıyor ve bir SSL sertifikası olmayan web sitesini açılışta ve devamında “güvenli değil” şeklinde gösteriyor. Bu elbette hem prestij açısından eksi bir puan hemde sıralama yükselişi açısından oldukça negatif bir durum. Bu durumda size SSL gerekiyor.  Bu sorunu Really Simple SSL Eklentisi ile kolayca aşabilir süratle ve kolayca bütün sayfalarınızı https şeklinde açtırabilirsiniz.

Imagify Image Optimizer Eklentisi : Bu eklenti oldukça başarılı bir görsel sıkıştırma eklentisidir. Çok fazla kullanıcı tarafından tercih edilir. Web sitenizde sıkıştırılmamış fazla sayıda resim varsa bu eklenti tam size göre. Resimlerinizi sıkıştırıp optimize ederseniz WordPress siteniz daha hızlı açılacaktır. Biliyorsunuz hızlı açılan bir web sitesi SEO açısından her zaman bir adım öndedir.

imagify_Image_Optimizer_Eklentisi

Eklentiyi web sitenizin yönetim panelindeki eklentiler bölümünden yükleyip kurabilirsiniz. Kurulumdan sonra yönlendirileceksiniz.  Bu işlemler esnasında e-posta adresinizi girerek bir API anahtarı alacaksınız. Bütün işlemleri hallettiyseniz eklentinin ayarlar bölümüne girip sıkıştırma seviyesi ve diğer ayarlamaları yapabilirsiniz. Hepsi bu.

Please follow and like us:

1 Comment

Add a Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir